Czy opłaca się skorzystać z kolektorów słonecznych? - Fotowoltaika Portal

montaż fotowoltaiki wrocław

Zastosowanie fotowoltaiki w Polsce

Fotowoltaika jest dziedziną nauki, która zajmuje się pozyskiwaniem energii elektrycznej z promieniowania świetlnego za pomocą zjawiska fotowoltaicznego. Polska, jako że posiada umiarkowany klimat, jest krajem, w którym wy

Czy opłaca się skorzystać z kolektorów słonecznych? - Fotowoltaika Portal montaż fotowoltaiki wrocław
stępują różne pory roku o odmiennym stopniu nasłonecznienia. Przez wiele lat panowało mylne przekonanie, że panele fotowoltaiczne nie sprawdzą się przy klimacie jaki występuje w Polsce ze względu na zbyt mały stopień nasłonecznienia. Obecnie jednak, dzięki nowoczesnym technologiom, panele fotowoltaiczne są w stanie produkować energię nawet przy częściowym zachmurzeniu czy zacienieniu. W Polsce zainteresowanie fotowoltaiką bez wątpienia rośnie, zwłaszcza że korzystanie z odnawialnych źródeł energii staje się coraz bardziej opłacalne. Sam montaż paneli fotowoltaicznych jest przeprowadzany przez odpowiednią firmę działającą w branży fotowoltaicznej. W wielu polskich miastach istnieją także specjalne dofinansowania do montażu paneli fotowoltaicznych przeznaczonych do użytkowania w ramach gospodarstwa domowego.


Rodzaje ogniw fotowoltaicznych

Funkcją paneli fotowoltaicznych jest konwersja energii pochodzącej z promieniowania świetlnego w energię elektryczną. Żeby zjawisko przemiany energii słonecznej w prąd elektryczny było możliwe, fotoogniwa muszą być zbudowane z odpowiednich materiałów. Współcześnie stosuje się dwa rodzaje fotoogniw, a nad trzecią generacją są ciągle prowadzone badania. Fotoogniwa pierwszej generacji, zwane inaczej grubowarstwowymi, są wykonane z krzemu. Panele fotowoltaiczne mogą być wykonane z monokryształu krzemu lub z płytek krzemowych. To właśnie ogniwa słoneczne pierwszej generacji są najczęściej wykorzystywane w fotowoltaice i montowane na dachach budynków. Jeśli zaś chodzi o fotoogniwa drugiej generacji, to są one zbudowane z innych materiałów, takich jak krzem amorficzny, miedź oraz selen. Druga generacja ogniw słonecznych jest zwana także cienkowarstwową i jest bardzo elastyczna w swojej budowie. Najbardziej wydajnym rodzajem ogniw słonecznych są bez wątpienia monokrystaliczne panele fotowoltaiczne, które jednocześnie są tymi najdroższymi w produkcji.


Czym jest technologia Smart

Instalacja fotowoltaiczna nie składa się jedynie z paneli słonecznych, ponieważ w całej konstrukcji ważny jest także inwerter, który służy do konwersji napięcia stałego na prąd zmienny. Dobra firma fotowoltaiczna oferuje klientom zastosowanie najnowszej technologii Smart, która polega na odpowiedniej optymalizacji pracy paneli fotowoltaicznych. Instalacja słoneczna, która wykorzystuje optymalizatory pracy i inwertery SolarEgde pozwala na jak najefektywniejsze wykorzystanie energii słonecznej. Dzięki temu rozwiązaniu możliwa jest praca paneli fotowoltaicznych nawet przy częściowym zacienieniu dachu, ponieważ każdy z modułów paneli działa osobno. Wykorzystanie w instalacji fotowoltaicznej odpowiedniej optymalizacji pracy jest korzystnym rozwiązaniem, które pozwala na wytwarzanie energii elektrycznej na częściowo zacienionych dachach. Technologia Smart pozwala na poprawienie wydajności całej instalacji fotowoltaicznej nawet o kilkadziesiąt procent jest więc to korzystne rozwiązanie na dachach, gdzie występuje częściowe zacienienie.


Oszczędność na prądzie elektrycznym

Niemal z roku na rok można zaobserwować wzrost cen za prąd elektryczny, częściowo z powodu coraz wyższych kosztów surowców energetycznych. Duża część energii pochodzi z nieodnawialnych źródeł, czyli z takich, których zasoby mogą się wyczerpać. W energetyce można zauważyć coraz większą tendencję do korzystania z odnawialnych źródeł energii, jak na przykład z energii promieniowania słonecznego. Fotowoltaika zajmuje się pozyskiwaniem energii elektrycznej z promieniowania świetlnego, co stanowi doskonałe rozwiązanie dla wielu osób, które chcą korzystać z odnawialnego źródła energii. Panele fotowoltaiczne pozwalają na zaoszczędzenie na rachunkach za prąd elektryczny, ponieważ wytwarzają prąd elektryczny z promieniowania słonecznego. Instalacja słoneczna w budynku często jednak nie pokrywa całego zapotrzebowania na prąd elektryczny w danym gospodarstwie domowym, pozwala jednak na znaczne zmniejszenie korzystania z innych źródeł energii. Montaż paneli fotowoltaicznych z pewnością jest inwestycją, która niejednokrotnie zwróci się w przyszłości.