neczne, czy ogólnie mówimy energia odnawialna, zmienia swój status u swojego dostawcy prądu z „klienta” na „prosumenta”.
A prosument?
Prosument w obszarze OZE, to osoba, która sama produkuje swoją własną energię elektryczną. Robi to z odnawialnych źródeł energii w tzw. mikroinstalacji.
W naszym prawie jest to: instalacja energii odnawialnej z zainstalowanym źródłem energii elektrycznej o łącznej mocy nie większej niż 50 kWp.
W praktyce oznacza to, że masz własną instalację fotowoltaiczną, przydomową elektrownię fotowoltaiczną.
Zgodnie z ustawą o OZE z 1 lipca 2016 roku, jako właściciel instalacji, jesteś uprawniony do skorzystania z usługi bilansowania z siecią.
Nadmiar energii elektrycznej wyprodukowanej ze swojej mikroinstalacji możesz przesyłać do zakładu energetycznego i następnie możesz odbierać ją w dowolnym momencie.
Wraz z narastającymi efektami zmian klimatu, coraz większą uwagę poświęcamy alternatywnym źródłom energii. Nie sposób ukryć, że to właśnie fotowoltaika jest jednym z najlepszych sposobów aby wspomóc wysiłek transformacji energetycznej w naszym kraju, udowadniając przy tym, że energia odnawialna nie musi wiązać się z wysokimi kosztami.
Opłacalność
Dzięki dotacjom samorządowym, tym ze szczebla centralnego oraz ulgom podatkowym, coraz więcej osób decyduje się na montaż paneli słonecznych wytwarzających prąd wystarczający całej rodzinie do normalnego funkcjonowania.
Drugą, równie popularną opcją są kolektory słoneczne zamieniające światło na energię cieplną, wykorzystywaną do ogrzewania wody, wydatnie obniżając domowe wydatki.
Przyszłość
W wyniku galopującego postępu technologicznego, urządzenia te potrafią osiągać wysoką wydajność nawet w naszym, pozornie niesprzyjającym ich pracy klimacie, przy dalszych perspektywach na wzrost efektywności.
Wszystko to sprawia, że nawet w dobie pandemii COVID-19 fotowoltaika wciąż jest na językach Polaków, a jej popularność rośnie w zdumiewającym tempie.
Świadomość ludzi jest coraz większa a
Ekologia coraz bardziej się rozwija. Świadomość ludzi jest coraz większa, a wiedza w tematach ekologicznych coraz bardziej się rozwija. Każdy, kto posiada dom, staje przed dokonaniem ciężkiego wyboru, w jaki sposób chce pozyskiwać energie. Często wybór stoi pomiędzy ekologicznym rozwiązaniem a oszczędnością. Duży dom zazwyczaj się wiążę w tej kwestii z dużymi kosztami. Idealnym kompromisem będzie fotowoltaika. Czym jest fotowoltaika? Jest to energia odnawialna. Kolektory słoneczne najczęściej montowane są na dachu budynku (chociaż nie jest to regułą, miejsce umiejscowienia może być różne, dach ogród itp.) i zamieniają promienie słoneczne w energię elektryczną, czyli prąd stały. Rozwiązanie takie wydaje się idealne, a minusów ciężko się doszukać. Decydując się na takie rozwiązanie, możemy być pewni, że podziękuje nam za to nasza planeta- rodzaj ten pozyskiwania energii elektrycznej, jest jak najbardziej ekologiczny. Jeśli ten argument jest dla nas niewystarczający, warto zauważyć aspekt finansowy, jaki za tym rozwiązaniem idzie. Szybko możemy podliczyć, ile zaoszczędzimy korzystając z prądu, oferowanego przez słońce.
To ważny argument gdyż jak podkreślają
Czy fotowoltaika jest droga? Takie pytanie nasuwa się zapewne wielu osobom, które chcą wprowadzić tego typu rozwiązania w swoich domostwach. Gdy więc rozpatrujemy fotowoltaikę w tym kontekście, to wówczas warto zdać sobie sprawę z dwóch elementów. Pierwszym z nich jest to, że energia odnawialna pomaga naszemu środowisku. To ważny argument, gdyż jak podkreślają eksperci, obecnie bardziej, niż kiedykolwiek przedtem musimy zwracać uwagę na kondycję naszej planety. To do czego doprowadziła nieustanna ekspansja człowieka widać najlepiej na przykładzie zjawisk atmosferycznych. Gwałtowne burze i niebezpieczne zjawiska pogodowe stały się niemalże już naszą codziennością. Drugim elementem to niezwykła opłacalność. Ktoś kto montuje u siebie kolektory słoneczne, może być praktycznie pewny tego, że bardzo szybko zwróci mu się ta inwestycja. Warto o tym pamiętać, kiedy zastanawiamy się nad tym, czy fotowoltaika i zakup kolektorów słonecznych to dobry pomysł. Warto też podkreślić, iż waga takiego działania zostaje też doceniona przez rządy wielu krajów, które oferują dopłaty dla każdego, kto zechce umieścić na swoim domu panele słoneczne.